fbpx
Menu
Cres / Wyspa Cres

Valun – piękny kurort na wyspie Cres

Valun odwiedzieliśmy przy okazji naszych pobytów na wyspie Cres i Lošinj. Jest to jedno z najładniejszych miasteczek na wyspie, często porównywalne jako małe St. Tropez.

 

   

 

        

Położenie

Valun leży w  południowej części Zatoki Valun, między dwiema przepięknymi żwirkowymi plażami. Powstał jako port starej osady Bucevciji, której pozostałości odkryte są koło kościoła św. Marka. Do miasteczka Cres dojedziemy tu autem w ciagu ok 20 minut.

Brak samochodów

W miasteczku zabroniony jest ruch samochodów osobowych. Samochody należy parkować przed wjazdem do miasteczka na parkingu. Następnie schodzimy w dół do centrum miasteczka.

Plaże

Plaże w Valun znajdują sie z dwóch stron miasteczka. Jedna na pólnocy rzadziej odwiedzana, a druga publiczna na południu miasteczka. To drobne kamyki i żwir, będą odpowiednie dla dzieci.

Atrakcje

Poza kościołem św. Marka i Tablicą z Valuna (Valunska ploča) z XI wieku, warto odwiedzić Lapidarium zabytków głagolicy na tarasie restauracji, w którym można zobaczyć kopie najstarszych zapisów na głagolicy z terenu Istrii, Kvarneru i Dalmacji.

Wrażenia

Kolorowe stare kamienice, piękne restauracje i konoby. drogie jachty, to malutkie miasteczko, a jakże eleganckie! Miejsce mi się bardzo podobało, taka mała namiastka luksusu, pięknych widoków i żwirkowych idealnych dla dzieci plaż. Valun może być  odbierane jako miasteczko drogie i ekskluzywne. Jednak naprawdę jest tu malowiczno i bardzo przyjemnie, na wakacje idealnie! 

Lubenice

Niedaleko Valun, znajduje się jedna z pierwszych osad na wyspie Cres. Lubenice, osada stara 4000 lat zbudowana na skale, która wznosi się 387 metrów nad powierzchnią morza. Jak dojechać do Lubenic i co zwiedzić? Zobacz

 

Zdjęcie główne: robertharding

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź