fbpx
Menu
Chorwacja

Rijeka – port w zatoce Kvarner

Rijeka to miasto położone nad Zatoką  Kvarnerską, pomiędzy słynnymi miejscowościami Opatija Crikvenica oraz w pobliżu wyspy Krk.

Warto zatrzymać się w Rijece na dłużej, gdyż jest tu mnóstwo atrakcji, takich jak urokliwe historyczne centrum miasta, zamek Trsat, ciekawe muzea i fantastyczne plaże. Absolutną perełką miasta jest Korzo, piękny deptak z licznymi kolorowymi budynkami zbudowanymi w czasach monarchii Habsburgów.

To fascynujące miasto, które łączy w sobie bogatą historię, zabytki, sztukę oraz smakowite doznania kulinarne. Piękne widoki, atmosfera i różnorodność atrakcji sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 ]

Historia miasta Rijeka:

Rijeka ma długą i złożoną historię, która sięga starożytności. Znana też pod włoską nazwą Fiume, była przez wieki ważnym portem nad Morzem Adriatyckim.

 • Starożytność – Obszar Rijeki był zamieszkały już w czasach starożytnych, a pod rządami Rzymian był ważnym portem o nazwie Tarsatica.
 • Średniowiecze – W okresie średniowiecza Rijeka była pod panowaniem różnych wpływów, m.in. Węgier czy Habsburgów. Rozwój miasta związany był z możliwościami, jakie dawał port i handel
  morski.
 • XIX i XX wiek – Rijeka, jako miasto portowe, zyskała na znaczeniu w XIX wieku, szczególnie po otwarciu Kanału Sueskiego. Po I wojnie światowej,
  ze względu na swoje strategiczne położenie, stała się przedmiotem sporów terytorialnych. W latach 20. XX wieku Rijeka była miastem wolnym pod zarządem międzynarodowym (Wolne Miasto Fiume), a później znalazła się pod kontrolą Włoch. Po II wojnie światowej miasto zostało włączone do Jugosławii, a następnie już do niepodległej Chorwacji.
 • Dzisiaj –  Rijeka to miasto o bogatej kulturze i dużym znaczeniu jako ważny port na Adriatyku. Stała się także Europejską Stolicą Kultury w 2020 roku,co podkreśliło jej znaczenie jako centrum artystycznego i kulturalnego.

Historia Rijeki jest fascynująca ze względu na jej strategiczne położenie, różnorodność kulturową i rolę, jaką odgrywała jako ważny port morski na przestrzeni wieków.
To miasto, które w swojej historii przyciągało różne kultury i wpływy, co można dostrzec w jego zabytkach i atmosferze.

Dojazd

Do Rijeki można dotrzeć z Polski samochodem albo samolotem. Lotnisko znajduje się na pobliskiej wyspie Krk, która jest połączona z lądem mostem.

Parkowanie w Rijece  – w centrum miasta znajdują się różne miejsca parkingowe, zarówno publiczne, jak i prywatne. Parkingi są zazwyczaj płatne, a dostępność miejsc parkingowych może być różna w zależności od pory dnia i sezonu. Warto poszukać hoteli oferujących parking dla swoich gości lub korzystać z publicznych parkingów. Jeśli przyjeżdżasz tu na zwiedzanie, warto skorzystać z parkingów przy porcie np. parking

Transport publiczny –  Rijeka posiada dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, która ułatwia poruszanie się po mieście.

Zwiedzanie i atrakcje

 1. (Korzo): Serce miasta pełne urokliwych uliczek, kawiarni
  i sklepów. Spacer po Korzo to wspaniała okazja do poczucia klimatu miasta.
 2. Trsat: Zachwycający widok na miasto z zabytkowej twierdzy Trsat, nie tylko pamiątki, ale także piękne ogrody i punkty widokowe. W twierdzy znajduje się kawiarnia, gdzie wypijecie najlepszą kawę w mieście. Tuż obok znajduje się kościół Matki Bożej

Wskazówka: Do Trsatu można dojechać autobusem nr 2, samochodem
lub dojść pieszo – wspinając się po ponad 500 stopniach „ Schodów do Nieba ”, tzw. Schodów Petra Kružicia, które prowadzą z centrum.

 1. Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MMSU): Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki,
  to miejsce dla Ciebie. Zbiory sztuki współczesnej prezentowane są w interesujący sposób.
 2. Katedra św. Wita: Wspaniała barokowa katedra, która jest jedną
  z najważniejszych sakralnych budowli w mieście.
 3. Wieża zegarowa: budowla zlokalizowana jest bezpośrednio w centrum Korzoi pierwotnie była typową wieżą przejściową prowadzącą do historycznej części miasta. Została wzniesiona w średniowieczu, przez lata była rozbudowywana i odnawiana. Dziś ten budynek mieni się jasnożółtym kolorem i jest popularnym motywem na każdej pocztówce.
 4. Krzywa Wieża i Kościół Wniebowzięcia NMP: Wolnostojące wieża należy do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a jej początki sięgają średniowiecza. Na przestrzeni wieków wieża przechyliła się jednak o prawie 40 cm. Wykopaliska archeologiczne wykazały, że kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wraz z wieżą kościelną zbudowano na wcześniejszych termach rzymskich, co mogło być przyczyną pochylenia.

Punkty widokowe

 1. Wzgórze Trsat: Fantastyczne miejsce, by podziwiać panoramę Rijeki.
 2. Riječki Lukobran (falochron): Spacer po molo oferuje piękny widok na miasto i port.

Kulinaria:

 1. Krewetki kvarnerskie (kvarnerski škampi): Przepyszne, warto zamówić razem z innymi owocami morza i rybami.
 2. Kawa i deser w kawiarni na Korzo: Wybierz się na relaksującą kawę i spróbuj lokalnych słodkości.

Rijeka to miasto często pomijane, jednak warto tu przyjechać, chociaż na krótką wycieczkę. Tajemnicze uliczki, ciekawa architektura oraz pyszne jedzenie na pewno zachęcą Was do następnej wizyty. Moim ulubionym miejscem jest twierdza Trsat, z której koniecznie warto zobaczyć przepiękny zachód słońca. Niezapomniane wrażenia!

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

  Napisz odpowiedź