fbpx
Menu
Cres / Kvarner / Polecane / Regiony / Relacje z podróży / Wyspa Cres / Wyspy

Miasto Cres – wyspa Cres

DSC_9298

Cres

Cres Historia

Cres zostal zbudowany na planie średniowiecznej, urbanistycznej struktury, położony jest w zachodniej części wyspy Cres w dobrze osłoniętej zatoce.

Miasto Cres powstało na miejscu antycznej twierdzy (Crexa, Crepsa), po drugiej stronie wyspy w zatoce Lovreska znajdują się opuszczone (staro) słowiańskie miejscowości. Liczne herby wybite na drzwiach wejściowych świadczyły o statusie mieszkańca tego domu, kapitana, lekarza, kowala, rybaka i innych.

DSC_9290

DSC_9287

DSC_9288

DSC_9273

Początki rozwoju miasta datowane są już w Średniowieczu, w 1332 roku Cres zdobył status miasta a w 1459, w okresie panowania Wenecji, przejął od miasta Osor sprawowanie wszystkich do tej pory pełnionych przez Osor funkcji administracyjnych. Parkujemy auto w uliczce i idziemy zwiedzać miasteczko.

DSC_9292

DSC_9293

O Cresie

Swój rozwój miasto zawdzięcza przeniesieniu do niego stolicy wyspy w 1459 roku za panowania weneckiego, zachowały się tu liczne zabytkowe budowle z tych czasów. Po upadku Republiki Weneckiej Cres wraz z całą wyspą stał się częścią Cesarstwa Austriackiego, a w latach 1918-1944 należał do Włoch.

Właściwie tylko tutaj można zrobić większe zakupy, wypłacić pieniądze z bankomatu czy zatankować samochód. Robimy zapasy w Konzumie i czas na dalsze odkrywanie tych włoskich klimatów!

Cres

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cres 44.856998, 14.397542

Zabytki

Miasto urzeka licznymi zabytkami: 3 bramy miejskie, wenecka baszta, ratusz miasta, pałac Arsan, Kościół Matki Boskiej Śnieżnej, itd.

DSC_9286

DSC_9309

W miejscu, w którym znajduje się dzisiejsze miasto Cres, znajdowała się kiedyś antyczna twierdza Crepsa. Z czasem osada zmieniała kształt i wielkość, a największa „przemiana” wydarzyła się w czasach średniowiecza, kiedy to miasto zostało opasane murami obronnymi. O tym okresie przypominają trzy bramy miejskie i okrągła baszta, będąca kiedyś najwyższym punktem weneckiego systemu obronnego.

DSC_9282

Zwiedzanie miasta Cres

Mnóstwo kościółków i kilka renesansowych pałaców także świadczy o burzliwej historii Cresu. Na szczególną uwagę i wizytę zasługują loża miejska z pręgierzem, kościół św. Izydora z XII wieku oraz pałac Arsan z XV wieku, w którym mieści się Muzeum Cresu. Przy starówce z cennymi zabytkami znajduje się ładna zatoka, otoczona wieńcem skał, a na malowniczość miasta z pewnością mają wpływ szeregi domów przy starówce

DSC_9275

DSC_9328

DSC_9280

DSC_9284

DSC_9305

DSC_9279

Lepiej parkować tylko na parkingach, niestety płatnych. W sezonie po mieście krąży laweta i bez skrupułów zabiera ze sobą źle zaparkowane samochody.

Jest tu bardzo klimatycznie, stare domy, wąskie uliczki, kolorowe kamienice, port, małe konoby…wrzesień, ludzi umiarkowanie, tak możemy odpoczywać!

DSC_9285

DSC_9278

Relaks

chwila relaksu. Pyszna pizza – oj wiedzą jak tu robić pyszna pizzę, zimne piwo dla ochłody – możemy siedzieć długo i oglądać te urokliwe włoskie klimaty! Cres wygląda jak Italia! Pięknie i bardzo klimatycznie! Polecamy to miejsce, możecie poczuć się jak we Włoszech na chorwackiej ziemi…cudowny klimat, aż nie chce się opuszczać tego miejsca!

DSC_9312

DSC_9313

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

8 komentarzy

 • Magda
  10 marca 2018 g. 17:53

  W miasteczku Cres największe wrażenie zrobił na mnie Klasztor Franciszkanów ,do ktorego wiodły lekko uchylone drzwi,a w srodku niesamowity klimat,kamienna podłoga na dziedzińcu wyszlifowana od spacerów medytujących mnichów ,popiersia marmurowe dostojników ,przepiękny ogród z dojrzewającymi pomidorami i winoroślami.Napotkalismy jednego duchownego w trakcie medytacji.To wszystko jak sprzed kilku wieków .

  Odpowiedz
 • Darek
  23 sierpnia 2015 g. 18:04

  Fajna kolekcja kolorów na tych elewacjach 🙂

  Odpowiedz
  • agnieszka
   25 sierpnia 2015 g. 18:06

   O tak, wyspa Cres to klimat włoski 🙂

   Odpowiedz
 • Magdalena
  18 sierpnia 2015 g. 21:17

  Pojechałabym! Tak tam pięknie.

  Odpowiedz
 • Bartosz Wudniak
  18 sierpnia 2015 g. 19:31

  Super to wygląda, cały czas zastanawiam się, jak to się stało, że gdy jechaliśmy stopem przez Bałkany i kręciliśmy się również w tej okolicy do Cresu nie dotarliśmy… pewnie kres słabego researchu 😉

  Odpowiedz
  • agnieszka
   19 sierpnia 2015 g. 16:35

   Piękna wyspa, w Polsce dośc mało znana.

   Odpowiedz
 • Joanna
  18 sierpnia 2015 g. 09:44

  Faktycznie fajny, taki “włoski” klimat. 🙂 A jeszcze jak jest dobra pizza, to już w ogóle. 🙂
  Przeczytałam (na Wikipedii ;] ), że jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki jest uprawa oliwek. Czy w mieście gdzieś można spotkać drzewa oliwne? Pytam, ponieważ, np. w Madrycie w różnych ogrodach można było zobaczyć takie drzewka, co bardzo mi się podobało. 🙂

  Odpowiedz
 • PatTravel
  18 sierpnia 2015 g. 08:56

  A jakie miasta/miejsca polecasz na początek historii z Chorwacją?

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź