Cres Historia
Cres zostal zbudowany na planie średniowiecznej, urbanistycznej struktury, położony jest w zachodniej części wyspy Cres w dobrze osłoniętej zatoce.
Miasto Cres powstało na miejscu antycznej twierdzy (Crexa, Crepsa), po drugiej stronie wyspy w zatoce Lovreska znajdują się opuszczone (staro) słowiańskie miejscowości. Liczne herby wybite na drzwiach wejściowych świadczyły o statusie mieszkańca tego domu, kapitana, lekarza, kowala, rybaka i innych.
Początki rozwoju miasta datowane są już w Średniowieczu, w 1332 roku Cres zdobył status miasta a w 1459, w okresie panowania Wenecji, przejął od miasta Osor sprawowanie wszystkich do tej pory pełnionych przez Osor funkcji administracyjnych. Parkujemy auto w uliczce i idziemy zwiedzać miasteczko.
O Cresie
Swój rozwój miasto zawdzięcza przeniesieniu do niego stolicy wyspy w 1459 roku za panowania weneckiego, zachowały się tu liczne zabytkowe budowle z tych czasów. Po upadku Republiki Weneckiej Cres wraz z całą wyspą stał się częścią Cesarstwa Austriackiego, a w latach 1918-1944 należał do Włoch.
Właściwie tylko tutaj można zrobić większe zakupy, wypłacić pieniądze z bankomatu czy zatankować samochód. Robimy zapasy w Konzumie i czas na dalsze odkrywanie tych włoskich klimatów!
ładowanie mapy - proszę czekać...
Zabytki
Miasto urzeka licznymi zabytkami: 3 bramy miejskie, wenecka baszta, ratusz miasta, pałac Arsan, Kościół Matki Boskiej Śnieżnej, itd.
W miejscu, w którym znajduje się dzisiejsze miasto Cres, znajdowała się kiedyś antyczna twierdza Crepsa. Z czasem osada zmieniała kształt i wielkość, a największa „przemiana” wydarzyła się w czasach średniowiecza, kiedy to miasto zostało opasane murami obronnymi. O tym okresie przypominają trzy bramy miejskie i okrągła baszta, będąca kiedyś najwyższym punktem weneckiego systemu obronnego.
Zwiedzanie miasta Cres
Mnóstwo kościółków i kilka renesansowych pałaców także świadczy o burzliwej historii Cresu. Na szczególną uwagę i wizytę zasługują loża miejska z pręgierzem, kościół św. Izydora z XII wieku oraz pałac Arsan z XV wieku, w którym mieści się Muzeum Cresu. Przy starówce z cennymi zabytkami znajduje się ładna zatoka, otoczona wieńcem skał, a na malowniczość miasta z pewnością mają wpływ szeregi domów przy starówce
Lepiej parkować tylko na parkingach, niestety płatnych. W sezonie po mieście krąży laweta i bez skrupułów zabiera ze sobą źle zaparkowane samochody.
Jest tu bardzo klimatycznie, stare domy, wąskie uliczki, kolorowe kamienice, port, małe konoby…wrzesień, ludzi umiarkowanie, tak możemy odpoczywać!
Relaks
chwila relaksu. Pyszna pizza – oj wiedzą jak tu robić pyszna pizzę, zimne piwo dla ochłody – możemy siedzieć długo i oglądać te urokliwe włoskie klimaty! Cres wygląda jak Italia! Pięknie i bardzo klimatycznie! Polecamy to miejsce, możecie poczuć się jak we Włoszech na chorwackiej ziemi…cudowny klimat, aż nie chce się opuszczać tego miejsca!
8 komentarzy
Magda
10 marca 2018 g. 17:53W miasteczku Cres największe wrażenie zrobił na mnie Klasztor Franciszkanów ,do ktorego wiodły lekko uchylone drzwi,a w srodku niesamowity klimat,kamienna podłoga na dziedzińcu wyszlifowana od spacerów medytujących mnichów ,popiersia marmurowe dostojników ,przepiękny ogród z dojrzewającymi pomidorami i winoroślami.Napotkalismy jednego duchownego w trakcie medytacji.To wszystko jak sprzed kilku wieków .
Darek
23 sierpnia 2015 g. 18:04Fajna kolekcja kolorów na tych elewacjach 🙂
agnieszka
25 sierpnia 2015 g. 18:06O tak, wyspa Cres to klimat włoski 🙂
Magdalena
18 sierpnia 2015 g. 21:17Pojechałabym! Tak tam pięknie.
Bartosz Wudniak
18 sierpnia 2015 g. 19:31Super to wygląda, cały czas zastanawiam się, jak to się stało, że gdy jechaliśmy stopem przez Bałkany i kręciliśmy się również w tej okolicy do Cresu nie dotarliśmy… pewnie kres słabego researchu 😉
agnieszka
19 sierpnia 2015 g. 16:35Piękna wyspa, w Polsce dośc mało znana.
Joanna
18 sierpnia 2015 g. 09:44Faktycznie fajny, taki “włoski” klimat. 🙂 A jeszcze jak jest dobra pizza, to już w ogóle. 🙂
Przeczytałam (na Wikipedii ;] ), że jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki jest uprawa oliwek. Czy w mieście gdzieś można spotkać drzewa oliwne? Pytam, ponieważ, np. w Madrycie w różnych ogrodach można było zobaczyć takie drzewka, co bardzo mi się podobało. 🙂
PatTravel
18 sierpnia 2015 g. 08:56A jakie miasta/miejsca polecasz na początek historii z Chorwacją?