fbpx
Menu
Dubrownik / Plaże / Południowa Dalmacja / Popularne / Regiony / Relacje z podróży / Wyspy

Lokrum – wyspa przeklęta czy wyspa miłości

Jeżeli będziecie w Dubrowniku lub jego okolicach warto zobaczyć wysepkę Lokrum, zwaną również przeklętą wyspą!

DSC_1030

Dojazd z Dubrownika

Taksówki wodne, czas około 15 minut. Przystanek Stary Port.

Godziny: Codziennie co pół godziny 9 – 19. Cena 50 HRK  w cenę wliczony jest wstęp na teren rezerwatu. Tu dokładny cennik – KLIKNIJ

Lokrum

ładowanie mapy - proszę czekać...

Lokrum 42.631098, 18.117668

Plan de l'île de Lokrum

Dlaczego warto zobaczyć Lokrum?

l1

Słone jeziorko Martwe Morze (Mrtvo more)

Martwe Morze (Mrtvo more) – wewnętrzne słone jeziorko łączące się z morzem podziemnymi odpływami. Ze względu na niewielką powierzchnię i głębokość stanowi ono idealne miejsce do zabawy dla dzieci.

l7 l8

Trochę historii i klątwa Benedyktynów

W 1023 roku założono tu opactwo benedyktynów. W XVII wieku zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Mimo odbudowy kompleksu, sto lat później zakonnicy ostatecznie opuścili wyspę. Legenda głosi, że ostatniego dnia pobytu rzucili klątwę na Lokrum i każdego, kto w przyszłości będzie chciał ją posiadać na własność. Od tego czasu nazywa się ją Przeklętą Wyspą.  Spacerując po tutejszych krużgankach można bez trudu przenieść się w czasie.

l3

96032

Twierdza Fort Royal

Została wzniesiona przez Francuzów na początku XIX wieku.

l01

l4

Cliff Beach

Piękne strome wybrzeże, w pobliżu znajduje się plaża nudystów.

l5

l12

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pawie – królewskie ptaki

Przywiezione z Wysp Kanaryjskich około 150 lat temu, te egzotyczne ptaki wyjątkowo dobrze dostosowały się do nowych warunków. Piękne ptaki wspaniale prezentują się przechadzając się urokliwymi ścieżkami na wyspie.

l11

Ogród botaniczny

Został założony w 1959 roku. Można tu podziwiać roślinność śródziemnomorską, jak i sprowadzoną z innych kontynentów. Naprawdę warto to zobaczyć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cisza i spokój

Ta mała wysepka to idealna odskocznia od gwarnego i dumnego Dubrownika. Możecie zaszyć się tu wśród pięknej roślinności, chłonąć widoki i odpoczywać! Zamiast obiadu w restauracji, która jest dostępna na miejscu, dobrym pomysłem jest piknik. Możecie sami przygotować wcześniej kanapki z lokalnych składników lub nabyć gotowe w  jednym z lokali w mieście. Niezapomniane wspomnienia!

l6

Ciekawostki:

  • Warto zatrzymać się w Centrum Informacji Turystycznej na Lokrum. Warto skorzystać z mapek, przydadzą się do zwiedzania wyspy.
  • Można wypożyczyć rowery do zwiedzania wyspy.
  • Zakup butelki wody na wysepce – ceny dość wysokie.

DSC_1241

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź