Chorwacja słynie z pięknych plaż, turkusowego Jadranu oraz cudnych starożytnych miast przybrzeżnych, takich jak Split i Dubrownik. Jednak Chorwacja ma również jedne z najlepszych parków narodowych występujących na całym świecie. Od skalistych gór do przepięknych wodospadów! Zwiedzając je możemy poczuć niesamowity smak przygody!

Park Narodowy Jeziora Plitvickie

Położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Warto zatrzymać się tu w drodze na wybrzeże. Miejsc noclegowych jest w pobliżu wiele, więc nie będziecie mieli trudności ze znalezieniem czegoś dla siebie (my znaleźliśmy pokój w Rudanovac, na wieczorną kolacje można wyskoczyć do pobliskiej Korenicy). Warto poświecić na zwiedzanie przynajmniej pól dnia! Pamiętajcie, że jest tu kilka tras zwiedzania do wyboru. My wybraliśmy trasę C (4-6 godz zwiedzania).

Dojazd

Park postanowiliśmy zwiedzić jadąc na wybrzeże.
Od północy drogą nr 1 (E71) – od miasta Karlovac, od południa najlepiej jechać autostradą A1 i zjechać w Gornja Ploča na drogę nr 1. Dojeżdża się do Parku i trzeba wybrać wejście do parku. Są 2 wejścia i znajdują się one przy drodze nr 1.
My zdecydowaliśmy się na wejście nr 1. Wydała nam się to najlepsza trasa, gdyż przechodzimy trasę od początku.
Parking jest płatny – 7 kn/godz. lub 70 kn/dzień.
Park czynny jest latem w godz. 07:00-20:00. Statki w zależności od trasy od godz. 08:00-09:30 do 17:30-19:00, busiki od godz. 08:00-09:30 do 17:30-18:00.
Należy zaopatrzyć się w mapkę turystyczną parku, są dostępne w punktach informacyjnych i sklepach z pamiątkami.
Pamiętajmy o zachowaniu biletów, często są sprawdzane przy wejściu na stateczki!
Zabierzcie tez ze sobą wodę i prowiant, trasa bywa wyczerpująca!

Pogoda

Różnie z nią tu bywa, także dobrze mieć ze sobą bluzę lub sweter, czasem czapkę, parasol, jak nie słońce to deszcz-musimy być przygotowani na wszystko. Pamiętajmy, że nie jesteśmy nad morzem, we wrześniu musieliśmy już założyć długie spodnie i bluzy.

Kompleks Jezior Plitwickich tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior, tzw. Górne Jeziora i Dolne Jeziora. Jeziora zasilane są systemem wód powierzchniowych, wśród których wyróżniają się potoki Crna rijeka i Bijela rijeka. Jeziora oddzielone są od siebie groblami, na których tworzą się wodospady, których naliczono tutaj ponad 90. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 hektarów. Znajduje się tu największy Wodospad Chorwacji – Veliki slap. Wody Plitvicy i systemu Jezior Plitwickich łączą się w wysokiej na blisko 25 m kaskadzie Sastavciponiżej której dają początek rzece Korana. Jest tu totalnie zielono. Zieleń ma kilkanaście odcieni! Wraz z kolorem jezior, łączy się w niesamowitą całość!

Odcienie zieleni

Plitvice znane ze również ze swoich stale zmieniających się kolorów, z zielonego na kolor jasnoszary, a nawet bladego błękitu. Łączenie ścieżek i jezior zapewniają specjalne chodniki, których są tu kilometry. Umożliwiają dostęp do tego intymnego naturalnego czaru przyrody. Można tu naprawdę odpocząć, zaszyć się na jednym z tarasów widokowych, można schować się za tryskający wodospad, albo pływać promem i z niego oglądać te bajkowe widoki!
Jest jeden warunek – musicie przyjechać tu poza sezonem!
Więcej na: Strona Parku

Park Narodowy Paklenica

Park znajduje się w górach Velebit. Słynie ze skalistych gór i lasów, wielkiego kanionu i przyciąga alpinistów z całego świata.

Dojazd:

Najlepszym punktem wyjściowym jest Stari Grad-Paklenica, 45 km od Zadaru. Tutaj również znajdziecie kancelarię Parku Narodowego. Jest położony 2 km od wejścia do Parku Narodowego we wsi Marasoviczi, gdzie za recepcją znajduje się parking samochodowy. Tutaj macie dostęp do wszystkich informacji, włącznie z przewodnikiem. Alpiniści znajdą tu dokładne informacje tras do wspinania. Park jest najczęściej odwiedzanym miejscem wspinaczki w Chorwacji i największe w Europie Południowo-Wschodniej. Trudno w to uwierzyć, ale nie więcej niż 360 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności, oferując wyzwania dla nowicjuszy, jak i dla zaawansowanych. Istnieje tu ponad 200 km szlaków i ścieżek, które prowadzą z dna kanionu, aż do najwyższych szczytów Velebitu. Fakt historyczny – w górach znajdziemy szereg tajnych bunkrów, które zostały przeznaczone na domy byłych przywódców Jugosławii w przypadku wojny lub ataku. Dziś oczywiście, park jest wspaniałym miejscem na spędzenie dnia. Można do niego uciec, jak znudzi się Wam leżenie na nudnej plaży…

Park Narodowy Krka

Kolejny park w Dalmacji, Krka leży w pobliżu pięknego miasta Šibenik, co czyni go idealnym rozwiązaniem na jednodniową wycieczkę w głąb lądu. W centralnej części parku znajduje się Jezioro Visovac, na wyspie pośrodku którego znajduje się klasztor Franciszkanów. W południowej części parku znajdują się młyny wodne z XIX wieku.

Dojazd:

Wjazdy do parku są oznakowane, przy każdym znajduje się punkt informacyjny, kasa i parking. Od strony miejscowości Lozovac możliwy jest wjazd własnym samochodem (ale tylko po sezonie – w lecie turystów wożą od parkingu autokary). Na terenie parku kursują statki – jeden z nich dowozi turystów z miejscowości Skradin do jednego z wejść. Bilet obejmuje wszystkie wejścia do parku i jest ważny przez cały dzień.
W odróżnieniu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Krka wyznaczono przestrzeń do kąpieli dla turystów w pobliżu największego wodospadu. Większość wycieczkowiczów zaczyna od wizyty w Skradinski buk. Jest to ogromny naturalny basen z wysokimi wodospadami na jednym końcu i kaskadami z drugiej. Stamtąd droga prowadzi przez las, po rzekę i przepływa przez wodospady.
Można tu bardzo dobrze wypocząć, zieleń i woda…czego nam trzeba. Park jest duży, choć, wokół 109 kilometrów kwadratowych i jest wiele do zrobienia i zobaczenia! Kiedy odwiedziliśmy to miejsce widzieliśmy wiele rodzin spędzających dzień z wypełnionymi koszami piknikowym, dzieciaki bawiące się wśród pini, aby za chwilkę mogły zanurzyć się w chłodnej wodzie z jezior. Taki wypadzik do Krka to świetny sposób, aby ochłodzić się podczas tych gorących chorwackich dni lata.
Skradinski buk: 08:00 – 20:00
Roški slap: 09:00 – 20:00 (Oziđana pećina cave: 09:00 – 18:00)
Kistanje and Burnum 10:00 – 18:00
Archaeological collection in Puljani: 10:00 – 18:00

Laškovica 09:00 – 18:00

Źródła:

Wikipedia.pl

Zdjęcia:
landlopers.com
marcinmyszor.blogspot.com
janusz-wanczyk.pl
Share
Opublikowano
agnieszka

Recent Posts

Brela – Riwiera Makarska

Brela to klimatyczne miasteczko, które słynie z pięknych plaż, które są wyróżnione błękitną flagą - symbol…

17 kwietnia 2024

Selce – polecane noclegi

Selce Selce to urocze miasteczko w piękną plaża na Rowerze Crikvenickiej - zobacz Polecane noclegi…

12 kwietnia 2024

Baška Voda – Riwiera Makarska + polecane noclegi

Baška Voda to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Chorwacji. Jest położona na Riwierze…

28 marca 2024

Rijeka – port w zatoce Kvarner

Rijeka to miasto położone nad Zatoką  Kvarnerską, pomiędzy słynnymi miejscowościami Opatija i Crikvenica oraz w pobliżu wyspy Krk.…

26 lutego 2024

50 romantycznych hoteli w Chorwacji na wyjazd we dwoje

Jeśli rozważasz romantyczne wakacje w Chorwacji albo wybierasz się tam na miesiąc miodowy, to idealny…

18 lutego 2024

Chorwacja – Wakacje od A do Z – obowiązkowa lektura przed wyjazdem

Wybierasz się do Chorwacji? Nie wiesz od czego zacząć przygotowania? Nie masz czasu, żeby szukać informacji jak…

3 lutego 2024