fbpx
Menu
Chorwacja

Wytyczne wjazdu do Chorwacji – pandemia koronawirusa

21.05.20 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Chorwacji udostępniło dokładne wytyczne wjazdu cudzoziemców na teren Republiki Chorwacji. Znajdziemy tu 11 punktów, w tym najważniejszy dla turystów. Również podany jest formularz kontaktowy w jakichkolwiek sprawach wątpliwych.

Ważne dokumenty

Jestem obywatelem państwa członkowskiego UE / EOG i zarezerwowałem zakwaterowanie turystyczne w Republice Chorwacji, jakie dokumentacji potrzebuję, aby wjechać do Republiki Chorwacji?

Wymagane jest potwierdzenie rezerwacji zakwaterowania.
Potwierdzeniem rezerwacji może być:
1. Potwierdzenie rezerwacji zakwaterowania wszystkich obiektów noclegowych, w których turysta będzie przebywać ( hotel, apartament, dom do wynajęcia, camping etc.)
2. Umowa rezerwacji kempingu
3. Umowa stałego najmu miejsca do cumowania w marinie (turystyka morska)
4. Umowa tymczasowego miejsca do cumowania w marinie (turystyka morska)
5. Voucher od agencji turystycznej.

Przykładowy formularz

Potwierdzenie rezerwacji wystawia właściciel apartamentu – przykładowy wzór vouchera. Na dokumencie muszą być wymienione wszystkie osoby, które przekraczają granicę.

Relacja osoby przekraczającej granicę 16.05 dot. potwierdzenia rezerwacji:
Na chorwackiej granicy należy mieć papier z dokładnym adresem gdzie będzie się mieszkać (przebywać), z danymi właściciela, numerem telefonu właściciela i twoim. Dokument wystawiony przez właściciela nieruchomości. Wpisują wszystkie dane do systemu. Po przyjeździe na miejsce docelowe konieczne zgłoszenie w systemie e-vizitor (to po stronie właściciela budynku) odnośnie opłaty klimatycznej. Na słoweńskiej też sprawdzają dowody osobiste.

Przestrzeganie instrukcji epidemiologicznej

Jedynym warunkiem dla wjazdu jest konieczność przestrzegania instrukcji epidemiologicznej, którą turyści otrzymują podczas wjazdu do Chorwacji.

Instrukcja pod linkiem: Instrukcja epidemiologiczna w Chorwacji

Wszystkie informacje znajdują się tu: Strony ministerstwa

oraz tu: Strona Ambasady w Zagrzebiu

E-Book Praktyczny Poradnik obowiązkowa lektura

Kwarantanna w Polsce

Należy pamiętać, że po powrocie z Chorwacji nadal obowiązuje nas 14-to dniowa kwarantanna w Polsce. Czekamy kiedy ta decyzja ulegnie zmianie.

Dojazd do Chorwacji na dzień 22.05.20 r.

Należy pamiętać, aby przed podróżą dokładnie zapoznać się z wymogami warunkującymi przejazdy tranzytowe przez kolejne państwa w drodze z Polski do Chorwacji.

Większość czytelników w ostatnich dniach ( 22.05.2020) podróżowała do Chorwacji przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Jednak należy zwrócić uwagę, że na stronach rządowych wjazd turystyczny nie jest możliwy.

Wjazd na terytorium Niemiec jest możliwy w przypadku posiadania ważnego powodu np. wykonywanie pracy, powrót do stałego miejsca zamieszkania, niezbędny zabieg lekarski, opieka nad członkami rodziny, odwiedziny rodziny, odwiedziny partnera, udział w uroczystościach rodzinnych, pobieranie nauki itp.

Katalog ważnych powodów jest otwarty. W przypadku kontroli należy być w stanie udokumentować powód wjazdu do Niemiec. To do funkcjonariusza policji należy ostateczna ocena, czy powód zostanie uznany za ważny. 

WAŻNE! Zabroniony jest wjazd do Niemiec w celach turystycznych lub zrobienia zakupów. Również odwiedziny znajomych mogą nie być uznane przez niemiecką policję jako uzasadniony powód wjazdu do Niemiec. 

Po 15 czerwca ma być ogłoszona decyzja o otwarciu polskich granic. Wtedy też będziemy wiedzieli jak kształtuje się sytuacja w całej Europie.

View this post on Instagram

🍀🍀Baška na wyspie Krk to przepiękne widoki. Blekitny kolor Jadranu i te gole górki widziane z plaży…samo miasto jest tłoczne, w sezonie ciężko tu o spokój, ale widoki są tu bajeczne. — 🌺🌺Coraz więcej pozytywnych informacji z Chorwacji o sezonie wakacyjnym…na dniach opublikuję post z ważnymi wiadomościami. — 🌻🌻Wiem, że live o sytuacji w Chorwacji was bardzo zainteresował. Ma już ponad 40 tys odsłon. Tak planujemy drugi na początek czerwca. Może będziemy więcej wiedzieć co z wakacjami w Chorwacji. Ta opcja zaczyna być już bardzo realna… — 🌴🌵🌺🌻🐚🦋🐋 #bluewater #baska #krk #croatiabeach #mytravellife #dalmatia #travelblog #chorwacja #kroatien #croazia #croatia #hrvatska #photography #igcroatia #croatiafulloflife #mytravel #podrozniczki #polacywpodrozy #placetovisit #lovetraveling #cromania #wakacjezycia #placesilove #summerplace #wildbeaches #deepblue

A post shared by Cromania.pl Agnieszka Grudziąż (@cromaniapl) on

Tranzyt w drodze do Chorwacji

Austria:

TRANZYT przez Austrię : Bez zaświadczenia lekarskiego dozwolony jest przejazd w tranzycie przez Austrię bez zatrzymywania się, o ile zabezpieczona zostanie możliwość opuszczenia kraju.

Informacje z Austrii

Tranzyt przez Słowację na razie nie jest możliwy

Tu dostępne informacje

Tranzyt przez Czechy na razie nie jest możliwy

Tu dostępne informacje

Tranzyt przez Słowenię

Słowenia ogłosiła koniec epidemii. W dalszym ciągu obowiązują pewne obostrzenia.

Tu dostępna informacja

Live na FB o sytuacji w Chorwacji

Źródło danych:

www.gov.pl
Ambasada RP w Zagrzebiu
Monika Zymon Waligórska – Prezes Chorwacja – Polskie Towarzystwo Kulturalne POLONEZ

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

2 komentarze

 • Justyna
  26 maja 2020 g. 09:17

  Skąd informacja o możliwości przejazdu przez Niemcy? Jakieś sprawdzone źródło?

  Odpowiedz
 • Tomasz
  25 maja 2020 g. 13:17

  Czy może Pani podać źródło informacji o tym, że możliwy jest tranzyt przez Niemcy? Na liście ważnych powodów nie ma wyjazdów turystycznych i taką właśnie odpowiedź dostałem dzisiaj z Ambasdy Polskiej w Berlinie…

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź