fbpx
Menu
O Chorwacji / Wydarzenia

Chorwackie wynalazki – Ciekawostki

Wiele osób słyszało o chorwackich korzeniach krawata, ale istnieją też inne wynalazki autorstwa chorwackich naukowców i pasjonatów techniki, z których ludzie korzystają do dziś. Dwa najważniejsze z nich to spadochron i prędkościomierz. Dzisiaj w całej Chorwacji można zwiedzać muzea i obiekty poświęcone wynalazkom i ich twórcom. Poniżej prezentujemy sylwetki i dokonania kilku z nich.

Chorwackie wynalazki

Nikola Tesla


wynalezienie w 1882 r. silnika elektrycznego prądu przemiennego

Jeden z najbardziej znanych na świecie wynalazców, urodził się w 1856 r. w Smiljan w regionie Lika, który słynny jest z malowniczych Jezior Plitwickich. Największym osiągnięciem Tesli było zarejestrowanie blisko 15 patentów w dziedzinie elektrotechniki i inżynierii mechanicznej, w tym wynalezienie w 1882 r. silnika elektrycznego prądu przemiennego. W tamtym czasie Chorwacja była częścią Austro-Węgier, a Tesla rozpoczął naukę w królewskiej Politechnice w Graz w Austrii. W mieście Smiljan można odwiedzić Nikola Tesla Memorial Centre, czyli otwarte w 2006 r. muzeum poświęcone Nikoli Tesli, które mieści się w domu, w którym wynalazca się urodził. Ponadto niektóre z jego wynalazków można oglądać w Muzeum Techniki w Zagrzebiu – obowiązkowym punkcie każdej wycieczki do stolicy Chorwacji.

2

Muzeum – w miejscowości Smiljan znajduje się muzeum poświęcone życiu i osiągnięciom naukowca.

Memorijalni-centar-Nikola-Tesla-Smiljan

Faust Vrancic


wynalezienie spadochronu

Szybenik to miasto znane przede wszystkim z wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Katedry św. Jakuba oraz imponujących fortec wokół portu. Jednak Szybenik to również miejsce narodzin Fausta Vrancica. Na wyspie Prvić, w pobliżu kościoła, gdzie został pochowany, znajduje się muzeum poświęcone jego osobie. W XVI w., gdy Dalmacja była częścią Republiki Weneckiej, miasta takie jak Dubrownik zyskały na znaczeniu, jako że dalmackie statki handlowały z całym basenem Morza Śródziemnego. W tym czasie pewien wszechstronny człowiek z Szybeniku w Dalmacji Środkowej stał się sławny dzięki wynalezieniu spadochronu. Pomimo że był biskupem, Faust Vrancic bardzo interesował się nauką. W swojej książce pt. „Machinae Novae” z 1615 r. zawarł rysunki 56 różnych maszyn i urządzeń swojego autorstwa. Jednym z nich był „Latający Człowiek”, który przedstawiał koncepcję spadochronu. Zaprojektowany przez niego spadochron jako pierwszy przedstawia przypominający żagiel materiał, używany we współczesnych wersjach spadochronu.

homov Faust_Vrancic_v

Ivan Lupis


opracowanie prototypu pierwszej torpedy

Innym ważnym odkryciem był wynalazek Ivana Lupisa Vukica w XIX w., który jako oficer marynarki wojennej Austro-Węgier, opracował prototypy pierwszej torpedy z własnym napędem, co zaowocowało założeniem w 1873 r. pierwszej fabryki produkującej torpedy w Rijece, rodzinnym mieście Vukica. Region ten był częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a Rijeka stała się jednym z najważniejszych portów, zwłaszcza dla handlarzy węgierskich. Oprócz pozostałości po fabryce torped, w Rijece znajdziemy ślady dziedzictwa rzymskiego i średniowiecznego, na przykład w postaci pięknej starówki o śródziemnomorskim charakterze.

4 HE6_1172

Josip Belusic


wynalezienie prędkościomierza

W dzisiejszych czasach żaden samochód nie może wyjechać na drogę bez prędkościomierza. Ten jakże ważny element każdego pojazdu został wynaleziony przez Josipa Belusica w 1888 r. Jego projekt pierwszego elektrycznego prędkościomierza został opatentowany pod nazwą „szybkościomierz” i zaprezentowany publicznie rok później. Zanim prędkościomierz stał się integralnym elementem każdego auta, był używany w kolejnictwie do dokładniejszego niż dotychczas mierzenia prędkości pociągów. Istria, rodzinny region Belusica, jest znany z pięknego krajobrazu, pysznego wina i trufli oraz serdecznej gościnności.
Chorwacja zawsze była krajem, którego rozwój był napędzany przez wynalazki i innowacje.

pobrane (1)

O tak!

Każdy może dać się zainspirować przez piękny i ciepły kraj oraz dokonania jego wybitnych naukowców. Być może nawet zaowocuje to ciekawymi pomysłami podczas zwiedzania Muzeum Techniki w Zagrzebiu albo przechadzania się historycznymi ulicami Rijeki? Jest tylko jeden sposób by się o tym przekonać – podróż do Chorwacji!

DSC_4850

Materiały prasowe

image001

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

13 komentarzy

 • Kazik Pawłowski
  3 marca 2016 g. 01:26

  Nie wiedziałem że Tesla pochodził z Chorwacji 🙂

  Odpowiedz
 • Marcin W
  30 października 2015 g. 09:22

  Tesla ma obecnie markę jak mało kto. Jeśli mam z czymś kojarzyć Serbię poza Slobodanem Milosevicem, to od razu przychodzi mi do głowy Tesla właśnie. Właśnie… zdałem sobie właśnie sprawę, że mówię o Serbii, a tu niby Tesla pochodzi z Chorwacji. To skąd w końcu on jest i który naród przypisuje sobie jego nazwisko?

  Odpowiedz
  • Agnieszka
   30 października 2015 g. 15:51

   To jest dość ciekawy temat! Tesla urodził się we wsi Smiljan w Chorwacji. Wtedy te tereny należały do monarchii austriackiej. Jednak jego rodzina była pochodzenia serbskiego. Długo nie zabawił w Chorwacji, a prawdziwe skrzydła rozwinął w Stanach Zjednoczonych! Chorwacja i Serbia mają prawo przypisywac sobie jego nazwisko, ale co z USA 🙂 ?

   Odpowiedz
 • Eva
  27 października 2015 g. 18:27

  Tak na marginesie, o Teslę to się chyba kilka krajów bije. 😉 Czy mieliście okazję zwiedzić jego dom?

  Odpowiedz
  • agnieszka
   30 października 2015 g. 15:45

   Tak, biją się o niego mocno! Chyba jest o kogo! 🙂 Tak, ale nie tak jakbyśmy chcieli – za mało czasu. Na pewno powtórzymy.

   Odpowiedz
 • Połącz Kropki
  27 października 2015 g. 14:48

  Mega:) tesla teraz na topie jest wśród inżynierów 😉

  Odpowiedz
  • agnieszka
   30 października 2015 g. 15:44

   O i to jak 🙂

   Odpowiedz
 • Dolnośląski Podróżnik
  27 października 2015 g. 10:22

  Uwielbiam takie wpisy! I uwielbiam Teslę. Najwspanialszy wynalazca, który stąpał po ziemi.

  Odpowiedz
  • agnieszka
   30 października 2015 g. 15:44

   To prawda, Tesla to jeden z najbardziej utalentowanych wynalazców!

   Odpowiedz
 • balkanyrudej
  27 października 2015 g. 09:50

  Świetny wpis. Kto by przypuszczał, że te znane rzeczy mają swoje korzenie właśnie w Chorwacji.

  Odpowiedz
  • agnieszka
   30 października 2015 g. 15:43

   Dzięki, ostatnio sami się własnie zdziwilismy przy opracownaiu tego materiału 🙂

   Odpowiedz
 • Brewa
  27 października 2015 g. 09:48

  Bardzo ciekawy wpis, idealny dla łowców ciekawostek. O Tesli słyszałem wcześniej, w Belgradzie nawet zahaczyłem o muzeum (które – swoją drogą – trochę mnie rozczarowało), ale fajnie dowiedzieć się o kilku innych innowatorach z regionu :).

  Odpowiedz
  • agnieszka
   30 października 2015 g. 15:42

   To fakt, takie wpisy są w cenie u prawdziwych poszukiwaczy “skarbów” 🙂

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź