fbpx
Menu
O Chorwacji

Turyści z Polski na 5 miejscu w Chorwacji

Turyści z Polski na piątym miejscu wśród obcokrajowców najczęściej odwiedzających Chorwację. Na czele listy Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

aga-korcula

Dane liczbowe zebrane przez lokalne izby turystyki wskazują, iż był to dla Chorwacji niezwykle pomyślny rok zarówno pod względem liczby turystów, jak i wykupionych noclegów. Według oficjalnych danych zebranych za pomocą narzędzia eVisitor, od stycznia do grudnia 2016 roku do Chorwacji przybyło ponad 16 mln turystów, a liczba wykupionych w całym kraju noclegów sięgnęła ponad 91 mln. Polacy zajmują 5. miejsce na liście najliczniej odwiedzających Chorwację. Okazuje się, że prawie 800 tys. naszych rodaków (wzrost o ponad 12% w stosunku do roku 2015) wykupiło w Chorwacji ponad 5 mln noclegów (wzrost o prawie 15% w stosunku do roku 2015).

Turyści z całego świata

W 2016 roku Chorwację odwiedziło prawie 14,5 mln obcokrajowców, którzy wykupili ponad 80 mln noclegów. Liczba krajowych turystów także przekroczyła oczekiwania, rodzimi podróżni w liczbie 1,8 mln wykupili ponad 10 mln noclegów.

Wiodące rynki wśród odwiedzających Chorwację

Niemcy, Słowenia i Austria zajęły czołowe miejsca na liście turystów najczęściej odwiedzających Chorwację oraz wykupionych przez nich noclegów w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku: z Niemiec pochodziło 2,3 mln odwiedzających (prawie 20% wszystkich wykupionych noclegów), ze Słowenii 1,4 mln (11%), a z Austrii 1,3 mln (7,8%). Pierwszą piątkę uzupełniają Włochy i Polska. W przypadku Włoch było to 1 mln turystów (5,75%), zaś w przypadku Polski 788 tysięcy (5,73%).

DSC_8568

Region nadmorski a region kontynentalny

Turyści najchętniej wybierają region nadmorski Chorwacji, szczególnie ze względu na tutejsze słoneczne plaże, ciągnące się wzdłuż jednego z najpiękniejszych wybrzeży Morza Adriatyckiego. Linia brzegowa Chorwacji ma 5385 km, co według niektórych szacunków stanowi 6. co do długości linię brzegową w Europie. W regionie nadmorskim odnotowano ponad 14 mln odwiedzających oraz prawie 8 mln wykupionych noclegów. Najchętniej odwiedzanym nadmorskim regionem Chorwacji w 2016 roku była Dalmacja, gdzie przyjechało ponad 7 mln turystów, którzy wykupili 42 mln noclegów.

Atrakcyjnych miejsc nie brak również w głębi kraju, gdzie przyjezdni mogą zobaczyć przepiękne rzeki, parki narodowe i skorzystać z licznych okazji do aktywnego wypoczynku. W regionie kontynentalnym odnotowano łącznie 859 tysięcy turystów oraz 1,7 mln wykupionych noclegów. Najchętniej odwiedzanym regionem Chorwacji kontynentalnej pozostaje żupania karlowacka, gdzie 473 tys. noclegów zostało wykupionych przez 278 tys. odwiedzających.

DSC_6657

Niepowtarzalna atmosfera Zagrzebia

Głosujący w plebiscycie przeprowadzanym przez European Best Destinations drugi rok z rzędu uznali, iż to właśnie w Zagrzebiu odbywa się „Najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy”. W okresie świątecznym zjawiskowe jarmarki stolicy zapewniają turystom niezapomniane przeżycia. Zapierające dech w piersiach bożonarodzeniowe iluminacje, świąteczne potrawy przygotowane według miejscowych przepisów i przyjazna atmosfera czynią z Zagrzebia miasto, które należy koniecznie odwiedzić w okresie adwentu. Niepowtarzalne zimowe atrakcje przyczyniły się do osiągnięcia przez Zagrzeb znakomitych wyników: 1 mln odwiedzających, którzy wykupili 2 mln noclegów.

icepark

eVisitor


Wszystkie przedstawione dane zgromadzone zostały za pośrednictwem narzędzia eVisitor, powstałego w wyniku wspólnej inicjatywy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej oraz Ministerstwa Turystyki. Narzędzie wykorzystywane jest przez ok. 160 tys. podmiotów świadczących usługi noclegowe i ponad 500 innych firm z branży turystycznej. Obszerny system stworzony specjalnie na potrzeby chorwackiej turystyki jest prostym narzędziem pozwalającym na gromadzenie danych dotyczących gości odwiedzających Chorwację. Narzędzie jest w całości oparte o rozwiązania cyfrowe i pozwala na śledzenie ruchu turystycznego w czasie rzeczywistym, mierząc szereg istotnych wskaźników, jak na przykład długość pobytu, jego miejsce, kraj zamieszkania, rodzaj obiektu, czy docelowe miejsce podróży. Dane zbierane za pośrednictwem eVisitor pozwalają również na śledzenie stopnia obłożenia miejsc noclegowych obsługiwanych przez podmioty niekomercyjne, a także popularności usług z obszaru czarteru jachtów. Wszystkie dane dostępne są nieodpłatnie po uzyskaniu stosownego pozwolenia. eVisitor pozwala na pozyskiwanie danych bez potrzeby prowadzenia księgi gości czy formularzy papierowych, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska i ograniczenia kosztów.

Źródło: CNTB

 

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź