fbpx
Menu
Wydarzenia

Święta Bożego Narodzenia w Chorwacji

Święta Bożego Narodzenia w Chorwacji to piękny i wyjątkowy czas. Tradycje są zbliżone do Polski, ale możemy spotkać inne dość ciekawe zwyczaje.

Adwent

Adwent – (došašće), rozpoczyna się na cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Jest to czas wyciszenia oraz przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

12304336_938780096199098_5095750628626493992_o

Foto: Ljuba Jurisic

Adwent w Dubrowniku – KLIKNIJ

Adwent w Splicie – KLIKNIJ

Adwent w Zagrzebiu – KLIKNIJ

12309511_1032232093464553_4972016381396195896_o

Wieniec z ciasta

W wielu domach w Chorwacji, wieniec z ciasta stawia się w centralnej części stołu, a w środku umieszcza młode pędy pszenicy  i zapaloną świecę. Tak przygotowaną ozdobę pozostawia się do 6 stycznia i dopiero potem zjada.

cimetove-svijece-by-tajana-76-adventski-vijenac-od-medenjaka-by-danielabasic-9943a9b7c0d57e083bab8ba64f0a4aa4_view_l (2)

Dzień Św. Łucji

W dniu Św. Łucji, przypadającym 13 grudnia w Chorwacji, tradycyjnie wysiewa się na talerzyku ziarenka pszenicy, które kiełkują, a następnie  stanowią ozdobę stołu bożonarodzeniowego.

bozicno_zito

Choinka

Pierwszymi bożonarodzeniowymi drzewkami nie były w Chorwacji choinki, ale drzewa liściaste. Dawniej ozdabiało się je owocami, orzechami oraz słodyczami. Dodatkowo zakładano papierowe łańcuchy oraz świece, które zapalano jedynie w najważniejszych momentach Świąt.

bozicni_bor

Licitar

Piernikowe ciastka, zazwyczaj w kształcie serduszek pokrywa się jaskrawo czerwonym lukrem i bogato zdobi. Ciastka są piękne – to wspaniała tradycja w Chorwacji, szczególnie w święta bożego narodzenia. Zazwyczaj wiesza się je na choince. Zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

sitni licitari 1

Potrawy świąteczne w Chorwacji

Swięta Bożego Narodzenia – Północ Chorwacji

Na północy Chorwacji w Wigilię najbardziej popularnym daniem jest chleb ze się smażoną fasolą z kiszoną kapustą i cebulą.

Swięta Bożego Narodzenia – Zagorje i  Zagrzeb

W tych regionach jest bardzo popularny deser – štrukli czyli zawijane ciasto z masą serową, może być w wersji gotowanej lub pieczonej, na słodko lub słono.

9f8e55bce3048d84471692956af6379d

Dalmacja

W tym rejonie na stole zazwyczaj spotkamy zupę z dorsza i owoce morza.

Inne potrawy:

Sarma – mięso zawinięte w liście kiszonej kapusty ( gołąbki)

sarma

Pašticada – duszona wołowina w sosie

pašticada

Badnji Kruh – ciasto z dodatkiem miodu, orzechów i suszonych owoców.

Krostuli – w Polsce nazywane faworkami.

b3374a4a818a6dc0e304447975aa4564_view_l

Božić Pletenica – ciasto z dodatkiem gałki muszkatołowej, rodzynkami i migdałami, zaplecione w warkocz.

PA090030

Wigilia –  Badnjak

Chorwaci spędzają ją podobnie jak Polacy. Zwyczajem bożonarodzeniowym jest przynoszenie do domu trzech dużych pni, symbolizujących Trójcę Świętą, a których ogień ma zapewnić szczęście i powodzenie.

Słoma jako znak święta Bożego Narodzenia utrzymała się znacznie dłużej niz tradycja pni. Moment wnoszenia słomy do domu, co zwykle czynili najważniejsi członkowie rodziny, oznaczał oficjalny początek obchodów świąt Bożego Narodzenia. Słomę rozkładało się na podłodze pod stołem, a mniejszą jej część kładziono na stół i przykrywano obrusem. Kłosy wiązało się w snopy lub plotło się z nich wieńce. Po kolacji, wszyscy domownicy przenosili się od stołu do słomy, gdzie siedzieli i rozmawiali do czasu pójścia do kościoła. W niektórych częściach kraju w noc wigilijną nie spało się w łóżku, lecz na przyniesionej słomie.

Wszędzie możemy dostrzec świece.

Dzień upływa na przygotowaniach, ubieraniu drzewka i gotowaniu potraw dopóki nie zabrzmią w kościołach dzwony. To dzień czuwania oraz słuchania kolęd aż do północy, kiedy wiele osób udaje się na uroczyste nabożeństwo.

Advent

Gastro-Advent-Split-duga-1a

Boże Narodzenie w Chorwacji

O ile w Wigilię nie można w Chorwacji spożywać mięsa, tak następnego dnia, nawet w najbiedniejszych domach, stoły są suto zastawione. Skosztować można wyśmienite mięsne potrawy, sałatki oraz ciasta.

Na świąteczny obiad jako główne danie podaje się pieczone prosię, indyka lub inne mięsne warianty potraw w zależności od regionu.

1257b9a5a286076318f084d9cdec26e9

Wykorzystanie niektórych informacji w tekście: www.Cro.pl

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

1 Comment

  • Artur Sobczyk
    20 grudnia 2018 g. 20:34

    Przeczytałem. Wszystko pięknie i apetycznie 🙂

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź