fbpx
Menu
Dubrownik / Południowa Dalmacja

Zima w Dubrowniku – Gra o Tron – winter is coming

Zima w Dubrowniku

W zeszłym tygodniu dachy Starego Miasta w Dubrowniku pokryły się śniegiem i wyglądało na to, że za sprawą tego niecodziennego zjawiska pogodowego osławione stwierdzenie „nadchodzi zima”, pochodzące z serialu Gra o tron nadawanego przez HBO, nie pozostaje już wyłącznie wymysłem należącym do świata literackiej fikcji.

40A1954 40A1661

Winter is coming!

Wydaje się, że przed premierą 7. sezonu serialu, który widzowie będą mogli obejrzeć w tym roku, skądinąd południowoeuropejskie miasto jakim jest Dubrownik pokryło się szronem w oczekiwaniu na Białych Wędrowców oraz ostateczną rozgrywkę między Daenerys Targaryen i Jonem Snow, nadchodzącego wydarzenia będącego przedmiotem licznych dociekań fanów serialu.

Gra o Tron i ośnieżone dachy

W osławionym Dubrowniku, służącym za plan zdjęciowy dla Królewskiej Przystani, stolicy Siedmiu Królestw, odnotowano ujemne temperatury. Wędrując po pokrytych śniegiem plenerach odwiedzający miasto mogli osobiście przekonać się, co mogą odczuwać ich ulubione postacie.

Fort Lovrijenac, nazywany także Gibraltarem Dubrownika, wykorzystano przy kręceniu epickiej bitwy morskiej nad Czarnym Nurtem, podczas której Stannis Baratheon podjął próbę szturmu na Królewską Przystań i pozbawienia Joffrey’a tronu.

Malownicza ulica Świętego Dominika, pełna wąskich przejść i przesmyków, znajduje się na Starym Mieście Dubrownika, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ulica wykorzystana została w kilku scenach serialu, na przykład podczas kręcenia niesławnego marszu wstydu Królowej Cersei, której w akcie pokuty nakazano przejście nago ulicami miasta.

40A1712 40A1880

Lokrum

Położona niedaleko Dubrownika wyspa Lokrum, będąca Rezerwatem Przyrody i Specjalnym Rezerwatem Roślinności Leśnej, jest w serialu miastem Qarth, gdzie Daenerys został przyjęty przez Króla Przypraw. Przepłynięcie na wyspę z dubrownickiego portu trwa zaledwie 15 minut. 

Trsteno

Z kolei nie dłużej niż 20 minut trwa podróż z Dubrownika do Arboretum w miejscowości Trsteno. Znajdują się tam bujne ogrody będące w serialu częścią Czerwonej Twierdzy gdzie swoje intrygi snują Lord Varys i Olenna Tyrell.

 

Zdjęcia – http://www.telegram.hr/price/nas-fotograf-bio-je-u-dubrovniku-i-snimao-grad-pod-snijegom-tako-je-nastala-ova-carobna-fotogalerija/

Źródło: CNTB

.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź