fbpx
Menu
Chorwacja

Chorwacja jest pełna miłości – nie tylko w Walentynki!

Od wyspy w kształcie serca po najbardziej romantyczne na świecie zachody słońca! Chorwacja jest pełna miłości – nie tylko w Walentynki.

Miłość trzeba celebrować przez całe życie! I to bez względu na to, czy żyje się w związku czy jeszcze czeka się na swoją drugą połówkę. Doskonałym pomysłem na świętowanie Walentynek będzie podróż do malowniczej Chorwacji. Niezliczona ilość niezwykłych osobliwości przyrody, zaczynając od wyspy w kształcie serca, po najbardziej romantyczne zachody słońca na świecie dowodzą, że Chorwacja jest pełna miłości – i to nie tylko w Walentynki. A jeśli okaże się, że nie jesteście dla siebie stworzeni, to nic straconego. Na cierpiące dusze czeka Muzeum Zerwanych Związków!

1 (1)

Foto: Joanna Jezierska

Miłość trzeba celebrować przez całe życie! I to bez względu na to, czy żyje się w związku czy jeszcze czeka się na swoją drugą połówkę. Doskonałym pomysłem na świętowanie Walentynek będzie podróż do malowniczej Chorwacji. Niezliczona ilość niezwykłych osobliwości przyrody, zaczynając od wyspy w kształcie serca, po najbardziej romantyczne zachody słońca na świecie dowodzą, że Chorwacja jest pełna miłości – i to nie tylko w Walentynki. A jeśli okaże się, że nie jesteście dla siebie stworzeni, to nic straconego. Na cierpiące dusze czeka Muzeum Zerwanych Związków!

Spacer po szlaku pocałunków

Niesamowite widoki Morza Adriatyckiego czekają na podróżnych w Dubrowniku, mieście, które oczarowało już niejednego turystę. Odwiedzające miasto zakochane pary mogą spacerować bez końca po przepięknych, romantycznych uliczkach wśród średniowiecznych murów, będących największą atrakcją miasta. Dodatkową atrakcją może być krótka podróż łódką na wyspę Lokrum. Malownicze widoki bujnej roślinności i pięknych zatok dostarczają niezapomnianych, romantycznych wrażeń, dla których wyspę warto odwiedzić także jesienią i zimą. Na wyspie znajduje się wiele miejsc symbolizujących miłość, które zakochani mogą odnaleźć na tzw. „szlaku pocałunków”.

Dubrownik-Ivo_Biocina (2)-resized Dubrownik-Ivo_Biocina-resizedLokrum_2-resized Lokrum_5-resized Lokrum_6-resized

Randka w mieście miliona serc

Udanej randce sprzyjają długie romantyczne spacery i kontakt z naturą. Idealnym miejscem na miłosne przechadzki jest stolica Chorwacji – Zagrzeb. Atmosfera miasta sprzyja spacerom we dwoje, a odwiedzających to piękne miejsce zakochanych jest tak wielu, że mieszkańcy nazywają Zagrzeb miastem miliona serc.

Zagrzeb_Autor-Ivo-Biocina-resized

Zagrzeb-Gornji Grad_Autor-Ivo-Biocina-resized

Idealne miejsce na romans

Malowniczy zachód słońca to bezsprzecznie najbardziej pożądana sceneria na romantyczne spotkania we dwoje. Najpiękniejsze widoki zachodzącego słońca zobaczyć można w Zadarze, mieście położonym na północnym wybrzeżu Dalmacji. Feeria barw połączona z niezwykłymi dźwiękami popularnych zadarskich Morskich Organów skłania zakochanych do planowania wspólnej przyszłości. Miejsce to zostało zauważone nawet przez Alfreda Hitchcocka, który docenił niespotykaną scenerię chorwackich zachodów. Zadar na pewno wzbudzi ogrom emocji i zostanie w sercu na zawsze.

Zachod-nad-Neretwa_Autor-Chorwacka-Wspolnota-Turystyczna-resized

Wyspa miłości

Miejscem często odwiedzanym przez pary jest także wyspa Galešnjak, a powód jest oczywisty – ma kształt serca i nazywana jest „wyspą miłości”. Galešnjak zlokalizowana jest w północnej części Kanału Pašmańskiego i z pewnością magiczne „tak” padło tu już wielokrotnie. Miejsce to sprawia, że serce topnieje na widok wspaniałych pejzaży, dziewiczej natury, turkusowej wody i plenerów stworzonych do romantycznych spacerów lub popołudniowych pikników. Ta niezwykła, bezludna wyspa, została odkryta w 1806 r., a popularność zyskała dzięki… Google Earth. Co ważne, do tego pięknego miejsca łatwo dotrzeć łódką. Nie ma więc na co czekać, tylko zabierać swoją drugą połówkę na Galešnjak, wyjątkową wyspę miłości.

Galesnjak-Zdrodlo-Shutterstock

Trufle – wyśmienity afrodyzjak

Romantyczne scenerie podróżni znajdą również w Motovun, miasteczku położonym na szczycie wzgórza w sercu Istrii, zamieszkiwanym przez zaledwie 500 mieszkańców. Region ten gwarantuje wszystko czego potrzeba podczas wyjazdu pełnego miłości – imponujące winnice, lasy, szczyty wzgórz oraz malownicza rzeka Mirna. Okolica ta słynie z białych i czarnych trufli, które warto spróbować podczas romantycznej kolacji. Zgodnie z miejscową tradycją, centrum życia miasteczka i ulubione miejsce zakochanych mieści się na centralnym placu w pobliżu romańskiego Pałacu Miejskiego. Zachwycił się nim między innymi Lary Page, współzałożyciel Google, który odwiedził go przy okazji organizowanego tu ślubu członka rodziny. KLIKNIJ

Motovun_Autor-Dejan_Hren-resized

Motovun_Autor-Dejan_Hren_1-resized

 

Chorwacja_na_Walentynki-resized

Jeśli związek nie przetrwał…

nie ma co się martwić! Pocieszeniem dla złamanych serc będzie Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu. Znajduje się tu wystawa dedykowana miłości, która nie przetrwała próby czasu. Ci, którzy nie byli sobie pisani, znajdą w muzeum między innymi meble zniszczone podczas kłótni, fotografie i listy zawiedzionych kochanków, a nawet włosy, obcięte na znak rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Każdy eksponat posiada własną historię, a goście mogą dodać coś do tej wyjątkowej wystawy, zostawiając osobiste wspomnienie nieudanej miłości.

Muzeum Zewanych Zwiazkow_Autor-Ana-Opalic

Lokrum_serce-resized

Wpis powstał we współpracy z CNTB.

 

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź