fbpx
Menu
Kuchnia / O Chorwacji

Bożonarodzeniowe przysmaki Chorwacji

Bożonarodzeniowe przysmaki Chorwacji! Nasze myśli są już zajęte Świętami Bożego Narodzenia i wszystkim, co niesie ze sobą ten niezwykły czas. Warto jednak pomyśleć o spędzeniu tych magicznych chwil w najpiękniejszym miejscu Europy i zajadaniu się bożonarodzeniowymi smakołykami Chorwacji. Lato jest za nami więc nie musimy rygorystycznie dbać o sylwetkę. Zatem dlaczego nie pozwolić sobie na tę odrobinę zapomnienia? Nie należy zwlekać, ale jak najszybciej wsiąść do samolotu i spotkać się z gościnnymi Chorwatami, wziąć udział w licznych wydarzeniach bożonarodzeniowych i znakomicie spędzić czas w tętniącej życiem Chorwacji. A przy tym cieszyć się smakowitymi, lokalnymi specjałami.

2

fot. Maja Danica Pečanić / CNTB

Dalmacja

Region Dalmacji zajmuje południowe wybrzeże Adriatyku, zatem powinni odwiedzić go wszyscy ci, którzy chcieliby spędzić Święta Bożego Narodzenia nad morzem. Łagodne zimy zachęcają odwiedzających do odkrywania przyrodniczego bogactwa regionu, natomiast okolice Dubrownika, Zadaru, Splitu i Szybenika pozwolą nam bliżej zapoznać się z kulturą regionu. Warto odkryć Stare Miasto w Dubrowniku, poznać położony na wybrzeżu Zadar wraz z jego niebywałą rzymską architekturą oraz odwiedzić Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Znajduje się tam wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNSECO, mający 1600 lat pałac cesarza Dioklecjana. Będąc w tych okolicach warto też wypłynąć w morze, żeglując wśród 79 dużych wysp Dalmacji. Odwiedzający, którzy nie stronią od rozrywek, mogą spróbować nocnego życia na wyspie Hvar gdzie mieści wiele barów i klubów, zapraszających do hucznej zabawy. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie – na wschodzie Chorwacji czekają nas niezapomniane doznania!

Fritule – kulinarny przysmak z Dalmacji – KLIKNIJ

Fritule, jak nazywają go mieszkańcy Dalmacji, najbardziej przypomina niewielkich rozmiarów pączka, zwykle nasączonego brandy i wypełnionego tradycyjnym świątecznym nadzieniem. Wprawdzie w okresie Świąt Bożego Narodzenia ten przepyszny smakołyk znajduje się na każdym świątecznym targu i w każdym chorwackim domu, jednak warto też spróbować zrobić fritule samemu. Wykonanie tego przysmaku jest proste i nie zajmuje wiele czasu, a jego smak na długo pozostanie w pamięci.

fritule

Pašticada – krzepiąca potrawa z Dalmacji – KLINKIJ

Na myśl o tej potrawie miłośnikom mięsnych dań pocieknie ślinka. Pašticadę przygotowuje się zwykle na Święta Bożego Narodzenia lub na noworoczny obiad. Aromatyczne połączenie wołowiny, warzyw i przypraw wynagrodzi nam czas spędzony na przygotowaniu tego tradycyjnego dalmackiego przysmaku, miło drażniąc nozdrza i rozbudzając apetyt. Pašticada najlepiej komponuje się z makaronem domowej roboty lub njoki, a także dobrym czerwonym winem z najznakomitszych chorwackich winnic. Tę smakowitą potrawę można przygotować na wiele sposobów i jedynie od naszych kubków smakowych zależy, który z nich wybierzemy.

4

fot. Maja Danica Pečanić / CNTB

Istria

Chętnie odwiedzanym regionem Chorwacji jest Istria, która zajmuje największy półwysep Morza Adriatyckiego i przyciąga odwiedzających także ze względu na swoją łagodną i nieszczególnie dającą się we znaki zimę. Odwiedzający w tym czasie Istrię przekonają się, że ten nadmorski region kryje w sobie znacznie więcej atrakcji niż błękitne morze czy białe plaże. Kipiąca zielenią dziewicza przyroda, góry, winnice i gaje oliwne pozostawią na podróżujących niezatarte wrażenie. Wszystko to, wraz ze średniowiecznymi miasteczkami, tętniącymi życiem przystaniami i wioskami rybackimi, czynią z tego regionu znakomite miejsce na wypoczynek także poza sezonem. Rozkoszując się wigilijnymi potrawami warto spróbować również domowej oliwy z oliwek czy miejscowego wina. Podróżując po Istrii warto odkryć w sobie miłośnika pieszych wycieczek i udać się na wędrówkę po specjalnie.

Bakalar – aromatyczna potrawa wybrzeża

Święta Bożego Narodzenia w Chorwacji są nie do pomyślenia bez prezentów pod choinką i potrawy zwanej bakalar, której podstawą jest suszony dorsz. Gulasz z suszonego dorsza tyleż łatwo przyrządzić co zachwycić się jego smakiem. Solonego dorsza, będącego tradycyjną potrawą wigilijną Chorwacji, robi się długo, ale gdy już go posmakujemy z pewnością uznamy, że warto było włożyć w jego przygotowanie tak dużo wysiłku. Dorsza zwyczajowo sprowadza się z Norwegii, jednak bakalar przygotowuje się w trochę inny sposób, gdyż za jego podstawę służy tak zwany dorsz na biało. Ryba odznacza się wówczas łagodnym smakiem i jest ususzona na sposób tradycyjny. Bakalar najlepiej smakuje z ziemniakami i zawsze jest głównym daniem wieczerzy wigilijnej.

buzara_skoljke_autor-maja-danica-pecanic

fot. Maja Danica Pečanić / CNTB

Kroštule – tradycyjne istriańskie słodkości z ciasta francuskiego – KLIKNIJ

Istriańskie Kroštule to powszechnie uwielbiany bożonarodzeniowy przysmak z francuskiego ciasta smażonego w głębokim tłuszczu. Kroi się je w cienkie paski, następnie składa w kokardki, smaży w głębokim tłuszczu na złocisty odcień, a na koniec posypuje cukrem pudrem. Ich bogaty i słodki smak urzeka każdego, a ich zrobienie nie przedstawia większych trudności.

fritule

Slawonia

Urzekający region Slawonii położony jest we wschodniej części Chorwacji i charakteryzuje się brakiem dostępu do morza. Jest to region o bogatej historii, gdzie czekają na nas zachwycające wiejskie krajobrazy, które zawdzięczamy dostojnym rzekom Drawie, Dunajowi i Sawie, przepływającym przez te okolice. Slawonia znana jest z wina i sztuki kulinarnej, a w jej krajobraz wpisane są liczne winnice. Będąc w tych okolicach warto odwiedzić Osijek, największe miasto Slawonii, gdzie można z bliska obejrzeć fortecę Tvrdja, wybudowaną w XVIII wieku we wschodniej części miasta nad brzegiem Drawy. Można tam także zasiąść w jednej z licznych restauracji czy kawiarni lub też przysiąść w jednym z okolicznych barów. We wszystkich tych miejscach można spróbować powszechnie uwielbianego, miejscowego przysmaku jakim jest rolada z orzechami włoskimi. Inną, szczególnie godną polecenia miejscowością jest Đakovo. Znajduje się tam katedra Świętego Piotra, będąca najważniejszą świątynią w Slawonii. Katedra powstała w latach 1866-1882 i wybudowana została z czerwonej cegły, stanowiąc nieodłączny element wizerunku Đakova. Warto poddać się niepowtarzalnemu urokowi Slawonii, poznając kulturowe i kulinarne dziedzictwo regionu!

3

fot. Maja Danica Pečanić / CNTB

Orahnjača – smakowe doznania ze Slawonii – KLIKNIJ

Choć trudno wymówić nazwę tego przysmaku, jest to po prostu smakowita rolada z orzechami włoskimi, jedzona w czasie wielu chorwackich świąt, a więc także w okresie Bożego Narodzenia. Ten tradycyjny deser robi się według prostego przepisu i z pewnością zachwyci on miłośników orzechowych delikatesów z całego świata. Orehnjača najlepiej smakuje z kawa przygotowaną przez towarzyskich Chorwatów, jednak deser można też zrobić samemu, sprawiając przy tym smaczną przyjemność swoim bliskim.

ORAHNJACA

Indyk – KLIKNIJ

5

Maja Danica Pečanić

 Zdjęcie główne – Maja Danica Pečanić / CNTB.

O autorze

Agnieszka - autorka najpopularniejszego polskiego bloga o Chorwacji – Cromania.pl. Od pięciu lat inspiruję Polaków do odwiedzania tego kraju. Pokazuję, że Chorwacja to nie tylko takie znane miasta jak Dubrownik czy Zadar, że warto zboczyć z popularnych szlaków i udać się w mniej znane miejsca, jeszcze nie odkryte przez masową turystykę! Jestem również pomysłodawczynią największego konkursu fotograficznego w Polsce dla miłośników Chorwacji ” Twoje zdjęcie w Ambasadzie”, który od 3 lat organizuje przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie.

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź